Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Newsletter nr 8

1.   CEDE 2015 - Konferencja [email protected] Stomatologia Kliniczna.

2.   III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

3.   2016 Rokiem Zdrowia Jamy Ustnej ?

 

1. CEDE 2015

W tym roku po raz pierwszy wystawie CEDE 2015 towarzyszyć będzie Konferencja [email protected] Stomatologia Kliniczna. W pierwszym dniu Konferencji zostaną zaprezentowane cztery wykłady o tematyce onkologicznej:

1. Współczesna diagnostyka i terapia nowotworów złośliwych błony śluzowej jamy ustnej – prof. dr hab. n. med. Jan Zapała

2. Rozpoznanie i leczenie guzów gruczołów ślinowych -  dr. n. med. Grażyna Wyszyńska-Pawelec

3. Ogniska synchroniczne, metachroniczne nowotworów części twarzowej czaszki...Dziedziczenie? Predyspozycja? – lek. dent. Zbigniew Puszczewicz

4. Czy rakiem można się zarazić ?    - lek. dent. Dorota Łyko

Mimo, że wykłady odbywają się w ramach bloku „Chirurgia szczękowo-twarzowa i rekonstrukcyjna” to zawierają informacje przydatne w codziennej pracy każdego stomatologa. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji.

 

Więcej szczegółów: https://www.cede.pl/2015/program/pts/wszystkie/

 

Jak co roku Fundacja będzie obecna na targach CEDE 2015 ze stoiskiem ulotkowym. Wszystkich zainteresowanych profilaktyką nowotworową jamy ustnej i współorganizacją dni otwartych w gabinecie stomatologicznym zapraszamy do naszego stoiska.

 

2.  Trzeci Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. 

 

Szanowni Państwo,

w dniach 21-25 września 2015 roku odbędzie się Trzeci Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.  Akcja została zainicjowana przez EHNS (europejskie stowarzyszenie głowy i szyi) będące wielodyscyplinarnym zespołem ekspertów z różnych dziedzin medycyny, w tym: specjalistów chorób regionu głowy i szyi, chirurgów plastycznych i chirurgów jamy ustnej, radiologów, onkologów, specjalistów  z dziedziny obrazowania i patologów, pielęgniarek onkologicznych, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków, pracowników socjalnych, stowarzyszeń naukowych i stowarzyszeń pacjentów zajmujących się onkologią głowy i szyi. W zeszłym roku podczas tygodnia świadomości nowotworów głowy i szyi w całej Europie odbyło się ponad 100 otwartych dni  “Dni  Wczesnego  Rozpoznawania” . Mimo, że w tym roku hasłem wiodącym są działania na rzecz wielospecjalistycznej opieki to uważamy, że nadal konieczne jest mówienie o profilaktyce. Państwo, jako świadomi lekarze stomatolodzy, powinni w swojej codziennej praktyce stosować działania mogące przyczynić się do wczesnego wykrycia stanów przedrakowych i rakowych.

Apelujemy do Państwa aby w związku z tym tygodniem zwiększyć czujność onkologiczną wobec swoich pacjentów, przeprowadzić akcję uświadamiającą im czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory jamy ustnej, przeprowadzić instrukcje samokontroli i tym podobne działania. Może uda się Państwu  zorganizować Tydzień otwarty (np. przeznaczyć godzinę dziennie na przeprowadzenie badań przesiewowych). Miejmy świadomość tego, że lekarz stomatolog może i powinien być dla tego nowotworu lekarzem pierwszego kontaktu obok internistów i laryngologów.

Więcej szczegółów na temat tej europejskiej akcji  oraz ulotkę do wydrukowania  znajdą Państwo na stronie: http://makesensecampaign.eu/pl/awareness-week

 

3. Rok  2016 „Rokiem Zdrowia Jamy Ustnej” ?

Na wiosnę 2015 roku Naczelna Izba Lekarska i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wystosowały do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Posłanek i Posłów prośbę  o ustanowienie roku  2016  rokiem Zdrowia Jamy Ustnej. Okazją  (pretekstem) do tego jest odbywający się w  2016 r w Polsce XVI Światowy Kongres Stomatologiczny FDI (FDI Annual World Dental Congress) -  najważniejsze, coroczne spotkanie Światowej Federacji Dentystycznej.

W związku z tym Fundacja „Z uśmiechem przez życie” zwróciła się do wszystkich posłów  i senatorów RP z prośbą o poparcie tej inicjatywy.

 

Ten postulat (projekt, akcja, wystąpienie, pomysł, wniosek, zamiar, zamysł) samorządu stomatologicznego wydaje nam się szczególnie ważny, gdyż zdrowie jamy ustnej to nie tylko zęby. To również choroby dziąseł, błony śluzowej, języka, ślinianek. Zły stan zdrowia jamy ustnej może mieć wpływ na różne choroby min.:

  • Choroby serca: Osoby z chorobami dziąseł mogą być narażone na większe ryzyko chorób serca. Ryzyko śmiertelnego w skutkach zawału serca jest u nich dwukrotnie większe
  • Cukrzyca: U osób cierpiących na cukrzycę istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób dziąseł. Choroby dziąseł mogą z kolei utrudniać kontrolę glikemii. Mogą stanowić czynnik ryzyka cukrzycy, nawet u osób zupełnie zdrowych.
  • Schorzenia układu oddechowego: Bakterie namnażające się w jamie ustnej mogą przedostawać się do płuc, wywołując takie choroby, jak zapalenie płuc, zwłaszcza u osób z chorobami dziąseł.
  • Negatywny wpływ na rozwiązanie ciąży: Kobiety w ciąży, u których występuje choroba dziąseł, mogą być bardziej narażone na urodzenie dziecka przedwcześnie lub z niedowagą. Choroby dziąseł mogą również zwiększać poziom płynów biologicznych indukujących poród.
  • Choroby stawów: Bakterie powodujące próchnicę docierają też do stawów, w których mogą wywołać bolesne stany zapalne, prowadzące nawet do ich trwałego uszkodzenia oraz chorób reumatycznych.
  • Stany zapalne zatok: mogą być objawem choroby wywołanej przez bakterie, które rozwijają się w obrębie nieleczonego stanu zapalnego w jamie ustnej
  • Nowotwory jamy ustnej

Zachęcamy Państwa do poparcia tej inicjatywy!

 

 

Facebook