Fundacja z uśmiechem

Wyszukiwarka w serwisie

Sprawozdanie z #CzujniOnkologicznie na WDMS

W trakcie drugiej edycji Targów Warsaw Dental Medica Show, które odbyły się 5 – 7 września 2019r w Nadarzynie koło Warszawy, Fundacja „Z uśmiechem przez życie” wraz z organizatorem Targów przeprowadziła akcję promująca czujność onkologiczną wśród lekarzy dentystów  -  #CzujniOnkilogicznie 

Jej celem było  uświadomienie stomatologom, jak ważna jest ich rola jako lekarzy pierwszego kontaktu w wykrywaniu potencjalnie kancerogennych zmian w jamie ustnej pacjenta. Akcja ta miała za zadanie pokazanie, że dzięki swojej czujności
i uważności mogą uratować zdrowie, a nawet życie pacjentów.

W ciągu dwu dni Targów, podczas pokazowych badań klinicznych zewnątrz
i wewnątrzustnych oraz  badań skryningowych, zostały przebadane 33 osoby.

W dniu 5 września przebadano 10 osób – 7 kobiet i 3 mężczyzn. Z tego 5 osób było w wieku 20-39 lat i 5 osób powyżej 40 lat. 3 osoby były palące a 4 spożywały alkohol 2 -3 razy w tygodniu.
U połowy badanych wykryto zmiany typu:
nawykowe nagryzanie błony śluzowej warg i policzków, linea alba, język geograficzny, podrażnienie brodawki przysiecznej oraz zmiany pęcherzykowe na błonie śluzowej niezależne od opryszczki. Badania przeprowadziła pani dr Hanna Chaciewicz.

W dniu 6 września przebadano 23 osoby w tym 18 kobiet i 5 mężczyzn. Podział na grupy wiekowe : 1pacjent – 0-19 lat,16 pacjentów 20-39 lat, 6 pacjentów  powyżej 40 lat. W grupie podwyższonego i wysokiego ryzyka było 20 osób.
Do dalszej obserwacji lub diagnostyki zostały skierowane:
1 osoba ( mężczyzna) – wewnątrz jamy ustnej zmiana o zabarwieniu białym z rozgałęzieniem drzewkowatym wchodzącym na błonę śluzową policzka po stronie lewej. Kontrola za rok.
1 osoba (kobieta) – odleżyny na dziąśle. Zalecenie: płukanie jamy ustnej, wizyta u protetyka w celu dopasowania protezy.
1 osoba (kobieta) przebarwienie na języku. Zalecono płukanie sodą i kontrolę za rok.
2 osoby (kobiety) – zmiany w okolicy podniebienia miękkiego, gardła. Pacjentów skierowano do laryngologa.
1 osoba (kobieta) – afty po stronie lewej i prawej na błonie śluzowej policzka. Zalecono płukanie jamy ustnej Meridolem lub sodą oczyszczoną.
Badania wykonała pani dr Anna Deptała.

Obu Paniom doktor, od wielu lat współpracującym z Fundacją, serdecznie dziękujemy za udział w akcji  #czujnionkologicznie

Facebook